Hiç Bir Şey İmkansız Değildir / İyileşmenin On Temel İlkesi

Hiç Bir Şey İmkansız Değildir / İyileşmenin On Temel İlkesi

İyileşmenin On Temel İlkesi

“İyileşmek” bütünlük anlamına gelir. Bu nedenle tüm alanlarda iyileşmek için sağlıklılığı olası kılan tüm yönleri ele almalıyız.

1. İlke_________________________________

Sağlığınıza öncelik verin. Parlak bir sağlık ve zindeliği hak eden değerli bir varlık olduğunuz anlamına gelir bu. Sağlığınıza öncelik vermek düşüncelerinizi inceleme olanağı verir. Hastalığınızın, ya da rahatsızlığınızın kök nedenlerini araştırmaya, durumunuzu ağırlaştırması olası olumsuzluk­lardan kurtulmaya gönüllü müsünüz? Yoksa iyileşmeyi bir hap yutmak ya da bedeninizi kapatmakla mı tanımlıyorsu­nuz?

Gerçek iyileşme, bedeninizin size ulaştırmaya çalıştığı mesajları dinlemek, ardından hem bedeninizde hem de ya­şamınızda —hastalık ve tıkanma değil— rahatlama ve akış ya­ratan değişimler yapmaktır.

2. İlke__________________________________

Duygularınız gömmek yerine onları hissedin. Pek çok insan “hissetmek” yerine düşünmeyi seçer, çünkü “hisset­mek” eylemini rahatsız edici bulur. Televizyon seyrederek, abur cubur yiyerek, telefonda konuşarak, kitap okuyarak, müzik dinleyerek, sigara içerek, ilaç kullanarak ve benzeri davranışlarla dikkati başka yere yönelterek istenmeyen duy­gular bastırılmaya çalışılır. Ancak duygularınız sağlığınızın anahtarıdır; sizi yüceltenleri, alçaltanları, yaşamınızın gerek­tiği gibi akıp akmadığını, doğru yönde gidip gitmediğinizi söyler.

Duygularınız size genişleme, acıdan kurtulma, uygun kilonuza ulaşma, değişim yaratma olanağı sunar ve hem sağ­lığa, hem de huzurla neşeye kavuşmanızı engelleyen zırhı delmenizi sağlar.

3. İlke_____________________ ____________

Bilinçli soluk alıp verin. Birçok insan üstünkörü soluk alarak bedenlerini gerer, daha çok çalışmaya iterek yorar. Usulca derin ve bilinçli soluk alıp verdiğinizde bedeninizi hisseder, sezgilerinizle bağlantı kurar, düşüncelerinizi yatıştı­rır ve kanınızı temizlersiniz. Ayrıca soluk alıp vermek bede-ninizdeki enerjiyi dolaştırdığından gücünüzde artış gözlem­lersiniz.

4. İlke__________________________________ _____

Sağlıklı ve bilinçli yiyin. Sağlıklı beslenme düzeninin ne olduğunu çoğumuz biliriz. Ama gergin ve yoğun yaşamları­mızda yığınla yağ, şeker, kafein ve başka sağlıksız kimyasallar barındıran hazır yiyeceklere eğilim göstermek işten bile de­ğil, insanlar sık sık çabucak yiyorlar ve bedenlerine ne sok­tuklarını fark etmeden ya da yiyeceklerin tadına, zevkine varmadan ayaküstü atıştırıyorlar. Bu da gerektiğinden çok yemelerine yol açıyor.

Sağlıklı olmak hem bedeninizi besleyen hem de enerji, canlılık ve sağlık veren yiyecekler yemek anlamına gelir. Ya­vaşça yiyip bilincine vararak çiğnediğiniz yiyecekler hazırla­maya zaman ayırmak bedeninize iyileşme ve hem daha ça­buk hem daha kolay yenilenme olanağı verir.

5. İlke_____________________________

Bedeninizi kımıldatın. Pek çok kişi aylak, depresif, sö­nük ve kilolu olmaktan yakınır. Bununla birlikte herkes ar­zulanan kiloyu sağlayıp koruyarak insanı güçlü, sağlıklı, zarif ve zinde yapan bir spor programı hazırlayabilir. Düzenli spor kendinizi daha iyi hissetmenize, bedeninizin tadını çı­karmanıza, toksinlerden arınmanıza, iyileşmenize ve güç ka­zanmanıza yardım eder. Yürüyüş, yüzme, spor salonuna git­me, dans, yoga, dövüş sanatları ve tai chi gibi hoşlandığınız bir spor programı hazırlayın.

6. İlke_________________________________

Bedeninizi dinleyin. Dinlenmeniz, oynamanız, eğlen­meniz ve çalışmanız gereken zamanları belirleyin. Döngüle­riniz neler? Başarımmız ne zaman en üst düzeyde? Yaşamı­nızı nasıl daha üretken kılabilirsiniz? insanlar bedenlerini dinlemediklerinde gerginlik, korku, bezginlik, kaygı ve has­talık durumları ortaya çıkar. Birkaç saatte bir ara verin. Esne­meme hareketleri, derin soluklar ya da kısa bir meditasyon işe yaramazlık duygusunu, yorgunluğu ve gerginliği alıp sağ­lık, yaratıcılık ve gevşeme sağlayabilir.

7. İlke_____________________________

Yaratıcı olun. Yeni olanaklar sunan yaratıcılık hem sizi gevşetir hem de eğlendirir. Öğrenmenizi, genişlemenizi ve yeteneklerinizi görmenizi sağlar. Yaratıcı insanların düş güç­leri ve becerileri gelişir. Eğlence ve yaratıcılık yaşamınızı uzatır; yaratıcılığınızı göstermekte kullanabileceğiniz ey­lemler bulun.

8. İlke_________________________________

Yaşamınıza daha çok renk ekleyin. Renkler insanları ağır, çökkün, yorgun ya da hafif, canlı ve neşeli yapabilir. Size kendinizi iyi hissettiren renkleri ve onların niteliklerini tanı­yın; sonra bu renkleri yaşamınıza katın. Sizi gevşetip huzura kavuşturduğu için duvarlarınızı yeşile boyayabilir, kendinizi canlı hissetmek için parlak turuncu bir elbise ya da gömlek giyebilir, kış aylarında yenilenmeyi arttırmak için eve daha çok çiçek getirebilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın renkli ol­sun.

9. İlke_________________________________

Değerbilirliğin değerini bilin. Sahip olmadığınız, eksik­liğini çektiğiniz şeyleri ve kısıtlamalarınızı düşünmek yerine yaşammızdaki olağanüstü şeylere odaklanın. Odaklandığınız her şeyin büyüdüğünü aklınızdan çıkarmayın; yakınmaları­nıza odaklanırsanız sıkıntınız katlanarak artar.

10. İlke_______________________________

Gülmeye öncelik verin. Eskiden beri insanlar gülmek için bir nedene gereksindiklerine inandılar. Ancak gülmenin yararlan öylesine büyük ki dünyanın dört bir yanından “gül­me kulübü” üyesi pek çok kişi gülmek için gülmeyi ilke edindi. Belli başlı gülme alıştırmalarına yoğunlaşan bir gül­me yogası bile var. Yaşama güldürücü bir açıdan bakmak gerginlikten silkinip hızla iyileşmenizi sağlar.
Inna Segal