Organlarımız Konuşuyor / GÖĞÜSLER

Organlarımız Konuşuyor / GÖĞÜSLER

Göğüsler

Olası Etmenler

Başkalarına bol keseden dağıttığınız şefkadi, korumacı sevginin size verilmemesi. Başkalarından sevgi ve destek al­mayı hak etmediğinizi düşünmek

Sağ Göğüs

Yerinde duramamak, hep meşgul olmak. İşkoliklik eğili­mi. Hayır diyememek. Bir şeyler yapmazsanız göğün başını­za yıkılacağını sanmak. Herkesi mutlu etmeye çalışırken her yönden hüsrana uğramak. Bazen bir köleyi andırmak. Sıklıkla kendinizi kurban gibi hissetmek. Niye tüm bunlar benim ba­şıma geliyor, diye sormak. Çocukluğunuzdaki aile sıkıntıları­nıza takılıp kalmak. Başkalarından bunalmak, onlara karşı kendini güçsüz hissetmek. Dağıtmamak için aşırı denetimli olmaya çabalamak. Kolayca yıkıcı ilişkilerin tuzağına düş­mek. Erkeklere ve onların yol açtığı sorunlara karşı sık sık öfkeye kapılmak. Başarısız ilişkilerin üzüntüsü. Ebeveynlerin çocuklarıyla hak ettikleri ilişkiyi kuramamaktan ötürü incin­meleri ve düş kırıklığına uğramaları.

Sol Göğüs

Sevgi, şefkat ve nezaket görme hakkınız ve kadmsılığmız-la bağlantıyı yitirmek. Her şeyin üstesinden tek başınıza gele­bileceğinize, başkalarının yardımına gerek duymadığınıza inanmak. Kendinizi sorumluluklara boğup sınırlarınızı zorla­yınca kaygılı ve tükenmiş hissetmek. Belirgin sınırlar çekeme-mek. Reddedilme, utanç, düş kırıklığı, güvensizlik ve korku duygularına saplanmak. Herkes ve her şey konusunda sürekli kaygılanmak. Başkalarını hoşnut etmek ve hoşlanılmak için derin arzular beslemek. Geçmişte yaşamak ve pişmanlık.

Inna Segal